Award
Year
Architect Landscape
Architect
Interior
Designer
CAD/BIM
Professional
Structural
Engineer
Fire Protection
Engineer
Mechanical
Engineer
Electrical
Engineer
Geospatial
Professional
Control System
Professional
2020
winner thumbnail
Hodge, Jah-Ras
(NAB)
winner thumbnail
O'Bryan, Jessica
LEED-AP
(LRL)
winner thumbnail
Bonenberger, William
PE
(NAB)
winner thumbnail
Johnson, Eric
P.E., S.E.
(MVR)
winner thumbnail
Schmid, Raymond
FPE
(SPL)
winner thumbnail
Bush, Joseph
FE
(CERL)
winner thumbnail
Malone, Charles
FE III
(HNC)
winner thumbnail
Deatrick, Paul
GISP
(LRL)
2019
winner thumbnail
Brown, Carissa
RA, LEED AP
(NWK)
winner thumbnail
Bock, Daniel
PLA
(LRH)
winner thumbnail
Houpt, Lauren
NCIDQ, LEED, EDAC
(HNC)
winner thumbnail
Afdahl, Christine
PE
(MVP)
winner thumbnail
Chasten, Cameron
PE
(NAP)
2018
winner thumbnail
Ingram, Jelani
RA
(HNC)
winner thumbnail
Keller, Elizabeth (Betsy)
NCIDQ
(HNC)
winner thumbnail
Le, Hai
PE
(SAM)
winner thumbnail
Hokens, Kent
PE
(MVP)
2017
winner thumbnail
Pallares, Mickela
RA, LEED AP, GPCP
(SPK)
winner thumbnail
Roberson, Virginia
NCIDQ
(SAS)
2016
winner thumbnail
Will, Melody
RA
(NAO)
winner thumbnail
Wainwright, Jennifer
CID, NCIDQ
(NAO)
2015
winner thumbnail
Temeyer, Andy
RA, LEED AP BD+C
(NWO)
winner thumbnail
Mooneyham, Patricia
RID
(HNC)
2014
winner thumbnail
Citzler, Edward
RA
(SWF)
winner thumbnail
Willis, Sandra
RLA
(SPL)
winner thumbnail
Elder, Carol
NCIDQ, LEED AP, CSI, CDT
(HNC)
2013
winner thumbnail
Clark, James
RA
(HNC)
winner thumbnail
McGarvey, Renee
LLA
(MVP)
winner thumbnail
Walters, Allyson
RID
(SWF)
2012
winner thumbnail
Curry, Mark
R.A.
(TAC)
winner thumbnail
Young, Rumanda
RLA, AICP
(SWF)
2011
winner thumbnail
Coates, Michael
RA, LEED AP
(NWK)
winner thumbnail
von Sternberg, Kurt
RLA, RLA, CLARB
(NWO)
winner thumbnail
Owen, Debbie
IIDA, LEED AP
(SPK)
2010
winner thumbnail
Malene, Donald
RA
(NWO)
winner thumbnail
Drum, Richard
PLA
(LRH)
2009
winner thumbnail
Petry, Jonathan
RA, LEED AP
(NWK)
winner thumbnail
Hunt, John
NCIDQ, IIDA
(NWK)
2008
winner thumbnail
Pohl, Doug
(LRL)
winner thumbnail
Jones, Sidney
(SPK)
winner thumbnail
Stephens, Kathryn
(SPK)
2006
winner thumbnail
Hale, Bruce
AIA
(NWS)
winner thumbnail
Holden, Kevin
ASLA
(MVR)
winner thumbnail
Carter, Jane Ann
CID, IIDA
(NWO)
2005
winner thumbnail
Deglandon, Terry
(NAO)
winner thumbnail
Fisher, John
(MVP)
winner thumbnail
Taylor, Jerry
IIDA
(NAO)
2004
winner thumbnail
Starbuck, Tom
AIA
(TAC)
winner thumbnail
Hoelting, Lori
(NWO)
2003
winner thumbnail
Hooghouse, Jeffery
AIA, AVS
(HQ)
winner thumbnail
Pope, Henry
(SAM)
2002
winner thumbnail
Nohr, Brian
AIA
(NWO)
winner thumbnail
Brown, Rhonda
ASLA
(SWG)
winner thumbnail
Greenspan, Aleta
(SAM)
2001
Senatra, Carmelo
AIA
(MVR)
Rieger, David
ASLA
(LRP)
Fortenberry, Kimberly
ASLA
(SAM)
2000
Bristow, James
(SWF)
Sullivan, Doris
FASLA
(MVP)
Walkup, Marsha
IIDA
(NWK)
1997
Riffel, Robert
(HNC)
Brown, Rosanna
(SWF)
1996
Dismukes III, John
(SAS)
Gibson, Pat
(NWK)
1995
Marquardt, David
AIA
(POD)
Carter, Stephen
(SAM)
1994
Harrison Jr, Marion
(SAS)
Wagner, Laurence
(NWO)
1993
Mallory, Camille
(SAM)
Dale, Debra
(NAU)
1992
Allred, James
AIA
(HQ)


CorpsBanner